پیشگیری از آنفولانزای طیور

 سایه ویروس جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، چند هفته است که بر واحدهای مرغداری، سنگینی می‌کند. به همین جهت به کار گیری هر روشی که از آن طریق بتوان احتمال بروز آنفولانزا را در گله به حداقل رساند ضروری به نظر می رسد.

لازم است تا تیمی قدرتمند و تخصصی، موضوع را رصد کرده و گوشه‌های پنهان کار را ببینند. در کشورهای عضو اتحادیه اروپا گروهی از افراد مسئولیت تجزیه و تحلیل سریع رخداد ها را به عهده دارند و گزارشات آنها بر روی وب سایت اتحادیه اروپا منتشر می شود. روش های مراقبت و نظارت در پرندگان وحشی مهاجر و مقیم و طیور اهلی، معدوم سازی پرندگان آلوده و اعمال برنامه های خاص امنیت زیستی در سطح کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نقش بسیار مهمی در مهار ویروس داشته است.

 از آنجایی که ویروس HPAI A(H5N8)  از مدفوع پرندگان وحشی در محیط دفع می شوند، انتقال ویروس از پرندگان وحشی مهاجر به پرندگان بومی می تواند به روش مستقیم و غیر مستقیم صورت پذیرد. واحد های طیور بومی آلوده در اروپا واحد هایی بوده اند که در مجاورت زیستگاه های پرندگان مهاجر بوده اند، یعنی در زیستگاههایی که لاشه پرندگان وحشی مهاجر مرده آلوده در آن یافت شده است، لذا اعمال سیستم مبارزه با آنفلوانزای فوق حاد طیور برای پرندگان خاص در زیستگاههای پرندگان مهاجر اولویت دارتر از انجام پایش های فعال هزینه بر، بی هدف و بدون نتیجه می باشد.

جلوگیری از تماس طیور بومی با پرندگان وحشی و افزایش سطح امنیت زیستی واحد های طیور مهمترین معیارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود ویروس به داخل واحد های طیور صنعتی می باشد و در صورت عدم ارتقاء سطح امنیت زیستی واحدهای مرغداری صنعتی بخصوص واحدهایی همانند طیور صنعتی تخم گذار که مدت زمان مواجهه و فاکتورهای خطرات احتمالی مواجهه آنها با ویروس بیشتر از سایر واحدها می باشند، به احتمال بسیار زیاد درگیر بیماری خواهند شد.

با توجه به اینکه متاسفانه بسیاری از مرغداری های تخمگذار فاقد سیستم بایوسکیوریتی قوی همانند آنچه در مزارع مرغ مادر صورت میگیرد، هستند و اینکه از نزدیک شاهد بروز این بیماری در چند منطقه بوده ایم، لازم است به چند نکته اشاره شود:

  • براي ورود به مرغداري تنها يك راه گذاشته شود و پس از اطمينان از آلوده نبودن وسايل و افراد به آنها اجازه ورود داده شود. علاوه بر اين لازم است، ظرف هاي ضدعفوني در محل ورود به سالن ها گذاشته شود تا افرادي كه وارد مي شوند، دستها و كفش هاي خود را ضد عفوني كنند. بايد در محل ورود به مرغداري، حوضچه هاي ضدعفوني براي افراد و وسايل نقليه وجود داشته باشد.
  • پرندگانی که وارد انبار یا سالن مرغداری میشوند مهمترین عامل انتقال هستند، لذا آنها را از دسترسی به آب و دان و تماس با طیور داخل سالن دور نگهدارید. لازم است به كاركنان مرغداري ها آگاهي داده شود تا ازخريد و فروش و نگهداري انواع پرنده هاي اهلي، پرندگان وحشي، شكار پرندگان و همچنين مصرف آن ها، خودداري كنند. لازم است پنجره ها حتماً توري سالم داشته باشند و اگر سوراخي در ديوارها و سقف وجود دارد بسته شود.
  • برنامه ای ترتیب دهید تا حداقل تردد در مرغداری صورت گیرد و در صورت نیاز به ورود، از اتاق ضدعفونی یا دوش استفاده نمایید. جهت ارسال تخم مرغ های شکسته مرغداری برنامه ای اتخاذ نمائید که در مقصدی تخلیه گردند که محل تردد وسایل حمل تخم مرغ نباشد. این اماکن دومین محل خطر ساز خواهند بود.
  • ماشین های حمل تخم مرغ که از باربری ارسال میگردند و نیز وسایل نقلیه واجد تانکر آب با توجه به اینکه در واحدهای مختلف مرغداری و مناطق مختلف مدام در حال تردد هستند، یکی از مسئله ساز ترین عوامل میتوانند باشند، در صورت امکان وسیله اختصاصی جهت مرغداری خود کرایه نمایید.
  • هزینه کردن جهت استفاده از ضدعفونی کننده های دان و آب و هوا ارزشش را دارد، لیکن از ضدعفونی کننده هایی استفاده نمایید که خواص ویروس کشی مناسبی داشته باشند. در مبادی ورودی، در دان و آب میبایست از ضدعفونی کننده های مختص آن استفاده نمایید.
  • اجازه تردد به کارگران بین دو  مرغداری ندهید. این امر ممکن است شبانه و دور از چشم سرپرست مرغداری صورت گیرد، مراقبت نمایید.
  • در مکانهایی که احتمال حضور پرندگان بومی و وحشی وجود دارد، تردد ننموده و اجازه حضور این افراد را در اطراف مرغداری خود ندهید ( مانند فروشندگان دورگرد البسه و غیره .. به کارگران).
  •  از ورود وسايل و دانهايي كه از مرغداريهاي ديگر می آيد، جلوگيري شود.

 

 

منابع:

آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و راه هاي مبازه با آن: فاطمه سادات تهرانی

آنفولانزای طیور: دكتر علی صفر ماکنعلی

 

 

 

لینک های مرتبط

بازدید کنندگان

امروز98
مجموع73312